Εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θράκης

Η Κοσμητεία της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΔΠΘ, συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θράκης οργανώνει  μέσα στον μήνα Μάιο παρουσιάσεις  βιβλίων είτε Θρακών λογοτεχνών  είτε με θέματα που αφορούν τη Θράκη.
Οι δύο πρώτες:
1. Δευτέρα, 6 Μαϊου: Παρουσίαση του νέου βιβλίου του  εκ Δικαίων του  Έβρου συγγραφέα Θοδωρή Παπαθεοδώρου  «Συναξάρια της Μικρής Πατρίδας», στο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης. Για το βιβλίο θα μιλήσει η Πηνελόπη Καμπάκη Βουγιουκλή, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας του ΤΕΦ και Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδων του ΔΠΘ.
2. Τρίτη, 7 Μαϊου: Παρουσίαση των δύο βιβλίων  της Ξανθιώτισσας συγγραφέως Ελένης Ανδρέου  «Των Αγίων Παρασκευής και Παντελεήμονος» και  «Το Ξένο βλέμμα», στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης. Τη συζήτηση συντονίζει η Πηνελόπη Καμπάκη Βουγιουκλή, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας του ΤΕΦ και Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδων του ΔΠΘ.

Πηνελόπη Καμπάκη Βουγιουκλή
Καθηγήτρια Γλωσσολογίας