Αναγγελία Έκδοσης Πρακτικών του Συνεδρίου “Ο καπνός στην ιστορία: οικονομικές, κοινωνικές και πολιτισμικές προσεγγίσεις”

Ως Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών ΔΠΘ, έχω την τιμή και τη χαρά να σας ανακοινώσω την έκδοση των Πρακτικών του 1ου Επιστημονικού συνεδρίου με θέμα:

«Ο καπνός στην ιστορία: οικονομικές, κοινωνικές και πολιτισμικές προσεγγίσεις»

που  πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα  στις 7-9 Δεκεμβρίου 2018 και του οποίου η Σχολή μας ήταν συνδιοργανώτρια. Το συνέδριο ξεκίνησε επί Κοσμητείας της Ζωής Γαβριηλίδου και είχα την τιμή να το ολοκληρώσω ως η επόμενη Κοσμητόρισσα.
Θερμά συγχαρητήρια στον συνάδελφο Άγγελο Παλληκίδη, Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα της Ιστορίας και Εθνολογίας της ΣΚΑΣ, για την επιμέλεια των Πρακτικών, που έγινε από τις εκδόσεις του Ινστιτούτου Κοινωνικών Κινημάτων και Ιστορίας Καπνού, Καβάλα, 2020.

Τα πρακτικά μπορεί όποιος επιθυμεί να τα κατεβάσει τις επόμενες μέρες από τον ακόλουθο σύνδεσμο:

Η Αντιπρύτανις, Καθηγήτρια κ. Ζωή  Γαβριηλίδου, τονίζει:
«Τα πρακτικά έχουν ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για μένα διότι εκεί περιλαμβάνεται και το τελευταίο κείμενο της  αγαπημένης μας Αγγελικής Κιουρτσή-Μιχαλοπούλου λίγο πριν μας αφήσει. Ήταν η τελευταία φορά που την είδα».

Καθηγήτρια Πηνελόπη Καμπάκη Βουγιουκλή
Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών